Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напрежение в училищата заради спрените директорски конкурси

23 декември 2022, 07:20 часа • 4468 прочитания

Разрешаването на казуса със спрените директорски конкурси изглежда се отдалечава все повече във времето. Делото по жалбата на директор, спряла това лято провеждането на около 450 конкурса за училищни директори, е насрочено чак за март 2023 г. от Върховния административен съд (ВАС). Междувременно, вече се трупат проблеми и напрежение сред някои учителски колективи, пише в. "Сега".

Припомняме, че през август тази година ВАС спря действието на новата наредба 16 за провеждане на конкурси за заемане на длъжността "директор" в държавните и общинските училища заради жалба на директор на Пазарджик. В нея се оспорват като субективни някои от критериите за заемане на поста, отнасящи се до личността на кандидата - като мотивация за заемане на длъжността, нагласа за работа в екип и усъвършенстване и комуникационни умения. В така създалата се ситуация, училищата със спрени конкурси в момента се управляват от временно изпълняващи длъжността директори. На места обаче процесите не вървят гладко.

"В нашето училище новата директорка отказва да подписва документи по течащи проекти, почнати от старата. Имаме различни оперативни проблеми с това, че в момента няма нормативен документ и стоят висящи процедури", разказва преподавател от столично училище, пожелал анонимност.

Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов също споделя, че в някои училища има напрежение. "От законова гледна точка няма значение дали училището е с временен директор или с постоянен такъв - отговорностите им са еднакви. Когато обаче постът се заема от временно изпълняващ длъжността директор, колективът не го приема на сериозно и на места възникват скандали и противоречия между учителите", коментира Стаматов. По думите му винаги е било така, тъй като в подобни случаи някои директори се чувстват неуверени.

Председателят на синдикат Образование към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров коментира, че към момента не е получавал конкретни сигнали за напрежение и хаос в училища, управлявани от временни директори.

Проблемът не се очертава да бъде скоро разрешен, тъй като ВАС е насрочил делото за разглеждане на въпросната жалба чак на 16 март 2023 г. Едва след това ще започне същинското разплитане на казуса. Ако съдът приеме жалбата за основателна, министерството на образованието следва да прецени дали да обжалва съдебното решение, или да започне подготовката на нова наредба, което не е никак лек и бърз процес. Възможно е това да не може да се осъществи дори и до края на учебната 2022/23 г., опасяват се преподаватели.

ОЩЕ: Започна масова смяна на стотици директори в училища и гимназии

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес